ZDRAVÍ

Všechny naše chovné kočky a koťátka jsou řádně očkována a pravidelně odčervována. Jsou rovněž pravidelně testovány na infekční nemoci FIV a FeLV a podstupující opakovaně sonografické vyšetření srdíčka na přítomnost onemocnění HCM (spolupracujeme s uznávaným kardiologem MVDr. Peterem Scheerem, PhD.)

Vakcinace - základní:

Tak jako všechna zvířata postihují infekční choroby, tak ani kočky nejsou výjimkou, i ony trpí svými chorobami. Proto my, chovatelé, musíme udělat vše pro to, abychom těmto chorobám předcházeli. Začít můžeme u vakcinace.

S první vakcinací začínáme v 8 - 9 týdnu věku kotěte, druhé očkování - revakcinace ve 12 týdnu a dále následuje každoroční přeočkování - záleží na typu vakcíny a doporučení výrobce.

 Kočky se očkují naprosto zdravé, v každém věku a záleží jen na majiteli, proti kterým infekčním chorobám nechá svoji kočku očkovat. Při rozhodování by mělo hrát roli několik faktorů - pohyb kočky, cestování kočky, účast na výstavách či setkáních.

 1. vzteklina
 • očkování proti vzteklině není v ČR povinné
 • vyžaduje se při cestách do zahraničí
 • vakcina se aplikuje ve stáří 3 měsíců s přeočkováním
 1. kočičí mor – panleukopénie
 • je úbytek všech bílých krvinek
 • očkovaná kočka přenáší protilátky i na koťata a imunita u nich přetrvává do 3 měsíčů stáří
 • po 3 měsících se provádí u koťat pravidelné očkování
 • ostatní koťata se očkují nejdříve ve stáří 6 – 8 týdnů s přeočkováním
 1. rýma koček
 • zahrnuje infekce kalicivirem, herpesvirem a chlamydiózou
 • kočky následkem infekcí nehynou, ale postupně dochází k chronickému onemocnění a tím neustálému přenášení nemoci na zdravé kočky
 • vakcinuje se ve stáří 8 týdnů s revakcinací po 14 dnech

Onemocnění:

FIV - syndrom získané ztráty imunity – kočičí AIDS

 • viróza, proti které neexistuje vakcína
 • virus je přítomen v krvi, ve slinách, v mlezivu a v mléce. Ve vnějším prostředí je poměrně málo stabilní - pro přenos infekce je proto nutný přímý a relativně těsný kontakt mezi kočkami. Pohlavní přenos zatím nebyl prokázán. Koťata se mohou infikovat již v děloze, během porodu, slinami, mlezivem nebo mlékem.
 • virus způsobuje snížení obranyschopnosti (tzv. imunosupresi), následkem je pak snadná vnímavost kočky k infekcím, které by jinak bez problémů zvládla. Období projevu klinických příznaků je velmi dlouhé a může trvat měsíce i roky.
 • po nakažení dochází po dobu několika týdnů k projevům horečky, nechutenství, zvětšení mízních uzlin – tzn. poměrně nespecifické příznaky, které pak vymizí. Kočka se jeví jako klinicky zdravá, pro okolí je však nebezpečná nosičstvím viru. Postupně se rozvíjejí příznaky spojené s horečkou, nechutenstvím, rýmou, dýchacími problémy, chronickými kožními problémy a parazitózami. Narůstání obtíží, které díky snížené obranyschopnosti vedou k "uspání" nebo úmrtí kočky.

Prevence:

 1. Testování: výsledek je znám do 5-10 minut - testují se protilátky v krvi
 2. Pokud je v rozporu výsledek testu a klinický stav kočky, je možno provést laboratorní test PCR (polymerase chain reaction), kde se prokazuje přímo genetická informace viru v krvi.
 3. Izolace pozitivních koček je nutná, aby nedocházelo k šíření viru. Kočku není třeba hned utrácet, pokud se však začnou objevovat výše uvedené příznaky, je vhodné zvážit euthanázii.

FeLV - kočičí leukóza (leukémie)

 • onemocnění způsobené retrovirem, který v organismu rozvíjí rozmanité klinické příznaky od poruch funkce imunitního systému až po nádorové změny
 • ve vnějším prostředí je virus málo stabilní, působí na něj většina používaných dezinfekčních prostředků, pro přenos infekce je proto nutný přímý kontakt mezi kočkami
 • přenos je možný slinami, mlékem, močí a nelze vyloučit ani přenos pohlavním stykem; koťata se mohou nakazit již v děloze matky
 • po nakažení virem se u kočky nemusí projevit žádné klinické příznaky, ale stává se šiřitelkou viru na ostatní kočky. Onemocnění se dále může vyvíjet jako ztráta imunity (kočka se stává vnímavou pro kteroukoli infekci jako u FIV) nebo méně často jako tvorba lymfomů (nádorů), které se mohou vyskytovat v podkoží, v mízních uzlinách, na střevech apod.

Prevence:

 1. Testování: stejně jako u FIV je výsledek testu znám během několika minut,testuje se však přímo přítomnost antigenu (tj. viru nebo jeho části), ne protilátky, proto je možné testovat i kočky, které již byly vakcinovány proti FeLV.
 2. Pozitivní jedince izolovat (dále stejné jako u FIV)
 3. V případě negativity testu je možné provést vakcinaci kočky. V žádném případě se nedoporučuje vakcinovat netestované kočky!! (Pro možnost šíření viru mezi ostatní!!!)

HCM – hypertrofická kardiomyopatir

 • je onemocnění srdečního svalu, při kterém dochází ke změně velikosti komor (zbytnění srdeční svaloviny) a zvětšení síní, které ovlivňuje práci srdečního svalu, srdeční rytmus a dynamiku. Poškozená bývá většinou levá strana srdce. Vyskytuje se u lidí, koček, sporadicky u psů a prasat.  Jak je předávána a děděna zatím není zcela jasné. Víme však, že je častou příčinou selhání oběhové soustavy, vzniku krevních sraženin a může způsobit tzv. náhlé sdreční selhání (SCD - sudden cardiac death). Nedávné studie ve Spojených státech a Evropě vedly k objevení genu zodpovědného za vznik či zesílení hypertrofické kardiomyopatie. Původ genetické choroby je dokázán u Mainských mývalích koček a nejnověji také u plemene Ragdoll.
 • nejčastěji se týká mladých koček ve věku 1-5 let, ale může se projevit také u koček starších než 10 let. Ale tehdy nemluvíme o klasické HCM, pouze o sekundární kardiomyopatii související obvykle s nemocemi stáří - jako je hypertyreóza, chronické selhání ledvin, vysoký krevní tlak.
 • Klasická forma HCM vzniká, když dojde k abnormálnímu zesílení srdečního svalu, především levé strany srdce. Toto zesílení se může týkat pouze stěny levé komory nebo jen přepážky, ale nejčastěji je pozorováno ve formě symetrického zesílení obou částí (přepážky i stěny levé komory). Velmi zřídka dochází k zesílení stěny pravé komory. Tento typ kardiomyopatie, která se obvykle projevuje poruchami rytmu a náhlým srdečním selháním, byl pozorován u Mainských mývalích koček - nese název arytmogenní kardiomyopatie pravé komory (ARVC - Arrhytmogenic Right Venticular Cardiomyopathy). U tohoto typu kardiomyopatie byl zjištěn rovněž genetický původ u plemene Mainská mývalí.
 • Se zvětšováním tloušťky srdeční stěny se srdeční sval stává tužší a hůře se plní krví. Současně může docházet k tomu, že se krev vrací zpět do levé předsíně, která se při tomto onemocnění zvětšuje (což je viditelné na rtg-snímcích a echokardiografickým vyšetřením). Zmenšování velikosti komory a abnormální zpětný průtok krve do levé předsíně (tzv. nedomykavost mitrální chlopně) a často poruchy průtoku krve do aorty, do které uzavírá cestu zesilující mezikomorová přepážka, způsobují šelesty, slyšitelné při kardiologickém vyšetření.
 • Poměrně typickým příznakem nejen u koček je hromadění tekutiny v hrudníku nebo plicích (plicní edém), což vede k výrazně zesíleným příznakům dušnosti a usilovnému abdominálnímu dýchání (dýchání podporovaném prací břicha). Někdy se objeví průběh nemoci bez příznaků, která je najednou zjištěna klinickým vyšetřením nebo kočka, do té doby zdravá, náhle zemře. Smrt je způsobena těžkými poruchami srdečního rytmu. U některých koček dochází k tvorbě sraženin na stěně zvětšující se levé předsíně, tyto sraženiny se mohou následkem nepravidelného průtoku krve odtrhnout od stěn a migrovat spolu s krví břišní aortou do tzv. velkého krevního oběhu, tedy do cév celého těla. Tam může docházet k jejich sekundárnímu nasednutí a tím způsobenému zhoršení průtoku krve v postiženém místě, případně k úplnému ucpání cévy. Často se jedná o cévy vedoucí k zadním nohám (tehdy dojde u kočky k náhlému ochrnutí a kočka táhne nohy za sebou), cévy zásobující ledviny a střeva (v tomto případě je jediným příznakem stále horší stav kočky, horečka, neurčité bolesti břicha a další méně typické příznaky, které brání jednoznačné diagnóze).

Prevence:

 • opakované a pravidelné testování koček u vybraných specialistů kardiologů
 • omezení inbreedingu (příbuzenské plemenitby) v chovatelství
 • vyřazení postižených jedinců z chovu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..