PÉČE O SPHYNX

Péče o plemeno sphynx je do jisté míry stejná jako u každé jiné kočky. Samozřejmostí je stříhání drápků, čištění očiček a čištění oušek. Ke stříhání používáme speciální nůžky. Okolí nehtu je třeba očistit ubrouskem od nečistot. Oči zbavujeme ospalek pomocí ubrousku s borovou vodou nebo jiným přípravkem k čištění očí. Uši se jim z důvodu nedostatku srsti více špiní, a to někdy i velmi rychle - za dva dny můžete čistit znovu 🙂 Používáme speciální kapky do uší, které lze zakoupit u veterináře, ve zverimexech nebo v lékárně.
Specifická je péče o sphynxe při koupání. Podle míry zašpinění (a také podle barvy, kterou váš sphynxík má) je koupání třeba opakovat po 7 - 10 dnech. Rozhodující je také, jaké stelivo používáte (u silikonové podestýlky se sphynx bude "špinit" méně než u podestýlky z tmavého betonitu). Voda by měla být poměrně teplá, aby v ní kočičce nebylo zima. Vždy je třeba vyzkoušet více variant koupání (více či méně vody, koupání v menší nádobě nebo koupání ve vaně, sprchování ....) a zjistit tak, co kočičce vyhovuje nejvíce. Sphynxové se povětšinou rádi koupou, rádi si hrají ve vaně s hračkou - avšak pro některé je doba koupání méně atraktivní.
K mytí lze použít klasické kočičí (psí) šampony, dětské šampony. Existují i šampony ke zvýraznění barvy nebo šampony vybělovací. Po koupání je třeba sphynxe pečlivě osušit a nejlépe jej zabalit do deky. Někdy stačí sphynxe "přetřít" vlhčenýma ubrouskama a koupat za delší časovou periodu.

Samostatnou kapitolou v péči o sphynxe je osobní kontakt. Sphynxe prostě MUSÍTE často mazlit. Jsou to velice kontaktní a společenská zvířata, pokud vám nesedí na klíně nebo za krkem, jistě jsou uvelebeni někde poblíž. Nejhorší co jim můžete udělat je je izolovat a zavírat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..